získejte 15.000 za tip na prodávajícího

Řešíte otázku bydlení?

14.03.2021

Řešíte otázku bydlení a nevíte jak začít? Začněte ujasněním svých priorit.

V první řadě je potřeba si ujasnit své priority. Začněte tedy tím, že si položíte několik základních otázek: "Chci bydlet v bytě ve městě? Nebo pro mě bude lepší domek se zahradou na okraji města nebo na vesnici? A když rodinný dům, budu se poohlížet po novém, anebo dám raději přednost stávajícímu rodinnému domu k rekonstrukci?".

Možností je velká řada a každá varianta s sebou nese své pro a proti. Při rozhodování je dobré vycházet ze své aktuální životní situace a aktuálních priorit, např. když máme malé děti jistě oceníme v blízkosti bydliště příslušnou občanskou vybavenost - Mateřská škola, Základní škola, dětské hřiště, dostupnost kroužků. Anebo když jsme svobodní a bezdětní určitě rádi uvítáme bydlení v lokalitě, která nám nabídne pestré kulturní vyžití a dostatečný sociální kontakt. Pokud jsme vášnivými chovateli domácích zvířat, upřednostníme rodinný dům s velkou zahradou, anebo rovnou venkovskou usedlost - statek.

V souvislosti s otázkou bydlení narazíme dříve nebo později též na otázku financování. Budeme mít pro koupi pozemku, bytu či domu vlastní finanční zdroje, anebo budeme potřebovat využít jiný zdroj financování? Jaké jsou vlastně možnosti financování? Kde získám nejlepší finanční podmínky? Jak se mám vyznat v možnostech financování, když je jich tolik a jak přijdu na to které je ideální právě pro mě? Tak přesně s těmito otázkami je dobré se obrátit na zkušeného finančního specialistu. Dobrý specialista vám vše vysvětlí, najde pro vás tu nejlepší variantu a hlavně vás provede cestou celého procesu financování. Dobrý specialista vám svou službou ušetří čas a často i peníze.

Možností k bydlení je opravdu mnoho a záleží jen na našich preferencích:

  • byt (v domě zděném či panelovém), rodinný dům (v satelitu, řadové zástavbě, solitérní, na samotě), statek, chata k celoročnímu využívání, mobilheimy, jurty, housebót,
  • novostavba, rekonstrukce původního bytu či domu, pozemek určený k výstavbě,
  • pronájem, koupě, družstevní bydlení,
  • způsob financování - vlastní zdroje, hypotéka, úvěr, kombinace, či jiná varianta,
  • na vsi, v menším či větším městě, na samotě u lesa, či na mítince,
  • v České republice nebo někde v zahraničí, klidně i na jiném kontinentu,
  • velikost, dispozice, orientace světových stran, balkón/lodžie/terasa, s parkovacím místem či bez, s předzahrádkou, v jakém podlaží (v případě bytu), požadavek na snadno dostupnou občanskou vybavenost, dopravní dostupnost, zeleň v blízkosti.

Projděte si všechny výše uvedené kategorie (jistě vás napadnou i další) a zkuste se zamyslet nad tím, co by pro vás bylo aktuálně ideální volbou pro vaše spokojené bydlení. Otevřete si lahev dobrého vína, zapněte si příjemnou hudbu,vezměte si do ruky tužku a papír, pohodlně se usaďte a sepište si pro a proti u jednotlivých variant bydlení. Při sepisování se sami sebe zeptejte co je pro vás aktuálně důležité a jaké požadavky by mělo vaše ideální bydlení splňovat. A ještě jedna zásadní rada, ta myšlenka, která k vám přijde jako první je často ta správná.

Já vím, otázka bydlení je opravdu důležitá a samotná cesta k bydlení je velkým krokem a rozhodnutím, které nás často stojí celoživotní úspory. Na druhou stranu zřejmě každý toužíme po vytvoření příjemného prostoru k bydlení, kde se budeme cítit dobře a kam se budeme rádi vracet. A protože otázku svého bydlení neřešíme pravidelně každý týden či měsíc, je opravdu důležité své rozhodnutí neuspěchat a dobře promyslet. V případě, že už máme jasnější představu o svém bydlení, nechme si ve fázi výběru vhodné nemovitosti pomoci a poradit od profesionálů, kteří se touto problematikou zabývají denně.

Tak co na to říkáte? Našli jste odpovědi na své otázky? Máte již jasnější představu jak by mělo vaše bydlení vypadat? Pak už na řadu přichází další krok a tím krokem je fáze vyhledání toho vysněného ideálního bydlení právě pro vás. A závěrem bych vám ráda sdělila ještě jednu důležitou myšlenku. V průběhu našeho života se mění i naše priority a v souvislosti s tím se nabízí i touha po změně bydlení. Ano, bydlení, pro které se rozhodneme nyní může být klidně i bydlením na nějakou dočasnou dobu a po několika letech jej můžeme prodat a pořídit si bydlení jiné. Nikde tedy není psáno, že v bytě, či domě, ve kterém žijeme nyní, musíme žít i po zbytek svého dalšího života. A tento fakt nám může pomoci odlehčit tu zdánlivou tíži našeho rozhodnutí.


Autor: Ing. Petra Lebl Bínová