BÝVALÝ MLÝN NA ŠNAJBERKU V OSADĚ PILA U TRHANOVA
Stav: Aktivní
Malebná vesnice Pila, jinak také Šnajberk, je částí obce Trhanov, a nachází se v okrese Domažlice. Obec patří mezi atraktivní a vyhledávanou lokalitu, a to díky svému urbanistickému konceptu, kdy dominantou středu obce jsou 2 velké rybníky - Velký a Šnajberský. Aktuálně je v obci evidováno 120 adres objektů, které elegantně navazují na již zmíněné rybníky a díky své rozloze má každý z objektů dostatek vlastního prostoru a soukromí. A stejně tak tomu je i u skvostného objektu zvaného "Mlýn na Šnajberku", a jeho přilehlých velkých pozemků. Pile se od pradávna říká Šnajberk, což by ve volném německém překladu mohlo znamenat Schneiden–Werk / řezání (pila) – práce/stroj - strojní pila.
Představte si ranní kávu v jednom z mnoha krásných zákoutí, které nabízí rozmanité pozemky patřící k objektu samotného Mlýna (o rozloze 6 527 m2, včetně objektů na pozemku). Sedíte v pohodlném proutěném křesílku, na stolku před vámi stojí váš oblíbený šálek kávy. Sedíte, popíjíte kávu a koukáte se do bohaté přilehlé zeleně. Všude kolem je božský klid, který je prokládán melodickým zpěvem ptáků v kombinaci s tekoucí vodou v potůčku na pozemku.
Vítejte v Mlýně na Šnajberku a nechte se okouzlit nejen jeho bohatou historií, ale také potenciálem, který nabízí.
Objekt Mlýna o zastavěné ploše cca 260 m2, nabízí krásné a početné prostory pro bydlení, koncipované v dobovém duchu. Mlýn sestává ze 2 nadzemních podlaží. U hlavního vstupu je kryté posezení s funkční venkovní pecí, ve které se hojně pekl domácí chleba. Taktéž se zde nachází přístup k domácí vodní elektrárně (tohoto času nevyužívané). Vstoupíme-li do objektu, přivítá nás chodba, ze které se dostaneme do všech hlavních prostor domu. Jako první vás okouzlí jídelna s prostorným jídelním stolem, židlemi a zdobnými dřevěnými kredenci. Vrátíme-li se zpět do chodby, pak jí můžeme projít do kuchyně, nahlédnout do přilehlého pokoje a potom hurá do dokonalé zimní zahrady. Prosklená zimní zahrada nabízí ideální prostor pro relaxaci, odpočinek a na osobní kultivaci například prostřednictvím četby literatury. Milovníci květin se zde mohou dosyta realizovat. Tato zahrada je prostorem s krásnou energií a ideálním místem k odpočinku.
V přízemí dále najdeme obrovský prostor vkusně předělený loftem, nabízejícím další prostor pro relaxaci (posezení) a odpočinek v prostorné finské sauně. Vedle sauny nalezneme také dveře, kterými se dostaneme ven z domu a můžeme se tak nechat zchladit studeným vzduchem v zimních měsících. V přízemním parteru nechybí samozřejmě také technické prostory, sklepy, koupelna s toaletou a samostatná toaleta. Z loftu se nabízí také přístup do samostatného bytového prostoru - studia, situovaného v 2. nadzemním podlaží (podkroví), s vlastním sociálním zázemím. Z tohoto bytu se dostaneme na terasu nabízející úchvatné výhledy na Velký rybník.
Jakmile dokážeme odtrhnout pohled od těchto dokonalých výhledů, které namalovala sama příroda, vraťme se do hlavní chodby v přízemí a pojďme nahlédnout do dalších prostor v druhém nadzemním podlaží. Zde na nás čeká 5 dalších pokojů. Z toho 3 ložnice. Bohaté a členité vnitřní prostory tak nabízí možnost využití jak pro vlastní bydlení, tak pro ubytovací prostory k pronájmu.
Vytápění objektu je zajištěno tepelným čerpadlem, a lze jej kombinovat také s kotlem na tuhá paliva. Objekt je zásobován vodou ze studně. Odpadní vody jsou svedeny do septiku. Na pozemku je dokonce rovnou několik studní. Na přilehlých pozemcích se nachází také potok a rybníček, který čeká na své zprovoznění. Najdeme zde i zázemí pro chov slepic. Pozemky jsou rozlehlé a nabízí tak prostor ať už pro chov zvířat, tak pro seberealizaci pro pěstování zeleniny, či pro venkovní workshopy, či semináře.
Celý objekt prošel v roce 1992 důkladnou celkovou rekonstrukcí, a tím došlo k vytvoření komfortu odpovídajícímu dnešním standardním požadavkům pro bydlení. V uplynulých letech došlo k několika dalším zásadním technickým úpravám, kdy cílem bylo vybudovat zcela soběstačný objekt.
Protože se jedná o objekt Mlýna, nechybí zde ani vedlejší stavby - stodoly, dílny, kůlny, které tvoří nedílnou součást konceptu mlýnské budovy a jejího dalšího zázemí. Vedlejší stavby mají zastavěnou plochu o výměře cca 257 m2.
Dopravní spojení a občanská vybavenost
Pěšky jste do 10 minut na vlakové zastávce a za dalších 10 minut vystupujete z vlaku na domažlickém nádraží a nebo na druhou stranu v Klenčí pod Čerchovem. Případně jste za 3 minuty v Trhanově.
Autem pojedete do Trhanova 4-5 min, do Domažlic to máte 10 minut. Hranici s Německem přejedete na Folmavě také za 10 minut. Za ¼ hodinky jste tedy na nákupu v německém Furth im Waldu.
Z občanské vybavenosti máte mateřskou školu v Trhanově a školu ve vedlejším Chodově. Pro zbytek však už musíte především do Domažlic.
Co zajímavého najdete v blízkém okolí?
V celém Chodsku je doslova pohádková příroda s širokou nabídkou možností pro sportovní aktivity, turistiku a cyklovýlety. Nechybí zde ani koupaliště v blízké obci Babylon a velké množství památek, které stojí za návštěvu. Samo o sobě je klenotem město Domažlice, které jsou unikátní svým rozlehlým náměstím s širokou škálou obchodů a restaurací. Za pozornost stojí i Chodský hrad s vyhlídkovou věží. V okolí obce Pila nalezneme také početné přírodní rezervace, které podtrhují krásu místní unikátní přírody. A za zmínku stojí také nedaleké rozhledny, díky kterým můžeme oblast Chodska obdivovat z nadhledu.
Možné využití Mlýna s pozemky
Dle územního plánu je objekt Mlýna, jeho vedlejších staveb a bezprostředně přilehlého pozemku v ploše funkčního využití - plochy smíšené obytné. Níže je podrobněji popsáno možné funkční využití Mlýna a jeho vedlejších budov. Co se zde nabízí, je jednoznačně využití pro vlastní bydlení, či pro rekreaci. Zajímavý může být také chov drobného zvířectva, zemědělská malovýroba, zařízení výroby, řemeslné výroby a služeb zařízení soukromého podnikání. Díky své velikosti objektu Mlýna se nabízí vybudování prostoru pro sdílené komunitní bydlení, doprovázené chovem zvířectva a pěstitelství. Anebo zde lze vybudovat také ideální místo pro organizaci seminářů, workshopů, kurzů, se zázemím pro účastníky.
Informace z územního plánu:
1. Hlavní využití-plochy jsou určeny pro bydlení venkovského charakteru spojené s hospodářským využitím pozemků a objektů
2. Přípustné využití-v plochách je přípustné umísťovat:
-obytné nízkopodlažní objekty
-garáže a další vedlejší objekty pro obsluhu tohoto území
-zařízení občanské vybavenosti a sportu
-veřejná prostranství
-zařízení dopravní a technické infrastruktury pro obsluhu těchto ploch
-pozemky pro individuální rekreaci splňující podmínky § 20, odst. 4 a 5 vyhlášky č. 501/2006 Sb. 3. Podmíněně přípustné využití-v plochách je podmíněně přípustné umísťovat:
-zařízení zemědělské malovýroby a chov drobného zvířectva, pokud nenarušuje obytné prostředí sousedů -zařízení drobné a nezávadné výroby, řemeslné výroby a služeb a zařízení soukromého podnikání za podmínky, že nenarušují obytnou funkci
4. Nepřípustné využití-v plochách je nepřípustné umísťovat:
-pozemky pro stavby a zařízení narušující obytné prostředí sousedních pozemků
5. Podmínky prostorového uspořádání
-maximální podíl zastavění 40% platí pro zastavitelné plochy, ve stávající zástavbě individuálně posoudit v souladu s dalšími právními předpisy (stavební zákon a jeho prováděcí předpisy, požární a hygienické předpisy)
-maximální výška zástavby - přízemní objekty s možností využití podkroví
Historické okénko (zdroj:www.vodnimlyny.cz)
Vesnička Pila je součástí obce Trhanov, spadá pod Újezd a svůj název získala po pile postavené v 17. století Lamingeny. Pile se od pradávna říká Šnajberk. Historie dnešní Pily "Šnajberku" začíná založením rybníků roku 1653, postavením vysoké pece a hamru. Zásoby dřeva v okolí a méně kvalitních rud k tomu vybízely, protože v polovině 17. století byla značná poptávka železa pro rekonstrukci země zničené třicetiletou válkou. Dříve osada Starý Hamr zmiňována již od roku 1654. V matrikách se železná huť připomíná k roku 1681.
Po roce 1810 se místo hutě a hamru postavil mlýn s pilou, z tohoto období tedy "Schneidwerk" v překladu strojní pila. Oboje bylo poháněno vodou, v té době to zde byla jediná dostupná energie, která se používala k pohonu.
1838 - podlouhlá spalná budova s jedním kolem spojená s menší zděnou, obytná budova je již nespalná, v areálu ještě spalná budova pily, majitelem je Martin Pavlík.
1869 - majitelem a mlynářem František Pavlík *1811 Trhanov, mlynářský mistr, s manželkou a dcerou
1880 - majitelem je Václav Pavlík *1808 Šnajberk, zřejmě bratr Františka Pavlíka, nájemníkem mlynář František Duffek *1830 ve Starém Dvoře, s rodinou
Na návsi mezi dvěma lípami je postavený kamenný kříž, který nechal postavit roku 1882 místní mlynář Václav Pavlík.
1890 - mlynářem je jako nájemce Antonín Toušek *1853 Veselí, s rodinou, mlynářským tovaryšem, čeledínem, děvečkou
od roku 1899 Jan Ludvík *1864 Pec s rodinou, navíc polní hospodářství
1910 - stále Jan Ludvík *1864 Pec s rodinou
1921 - Jan Ludvík *1864 Pec samostatný mlynář s rodinou
1930 – Trhanovský potok – Rudolfova Pila 100 – František Ludvík – mlýn – 1 kolo na svrchní vodu – 0,109-3,73-3,5 ( Rudolfova Pila je ale místo ležící opačným směrem od Pece, zjevně došlo k záměně názvů ).
Když byly zabrány Sudety 1. října 1938, nebylo trhanovské panství jejich součástí. Proto se hraběnka Schönbornová, majitelka trhanovského panství se správcem panství Bohmanem rozhodli jet do Berlína se žádostí o připojení trhanovského panství k Velkoněmecké říši. Již 24. listopadu 1938 se obyvatelé trhanovského panství stali obyvateli Velkoněmecké říše.
Tento mlýn mlel až do roku 1952. V okamžiku kdy naplnil svou funkci mlýna, došlo k jeho postupným přestavbám pro funkci bydlení. Stávající majitelé Mlýn zakoupili před rokem 1992, a následně zahájili jeho výraznou rekonstrukci a od té doby zde Mlýn stojí ve své současné podobě. V uplynulých letech pak došlo také k úpravám vnitřního prostoru objektu Mlýna.
Cena: 11.990.000,- Kč
V nabídce: 9/24